Domů » Služby » Spotřební materiál

Spotřební materiál

Spotřební materiál používají hlavně tiskárny. Jsou to tonery, inkousty a pásky. Obecně se jim říká náplně nebo cartridge [kártridže]. Náplní pro tiskárny je celá řada, např. černé, vícebarevné (azurová, žlutá, purpurová) nebo samostatné barvy.

Náplně se také dělí podle svého původu:

  • Originální náplně jsou nejkvalitnější, ale zároveň také nejdražší. Vyrábí je přímo výrobce tiskárny. Např. máte tiskárnu HP, tak můžete koupit náplně HP.
  • Neoriginální náplně neboli alternativní jsou nové náplně, ale vyrobené někým jiným, než originálním výrobcem. Např. ActiveJet, SafePrint, Xerox atp. Kvalita bývá poměrně slušná, ale může se u různých výrobců lišit. Cena těchto náplní je zpravidla více než o třetinu levnější než u originálních náplní. Ne všechny tiskárny tisknou s alternativami, zpravidla kvůli čipům.
  • Plnící sady neboli refilly jsou stříkačky naplněné inkoustem, který se vstřikuje do prázdných náplní. Součástí plníci sady mohou být různé přípravky, čipy atp. Je to sice piplačka, ale cena je vynikající, asi třetina ceny originálu. Spolehlivost velmi diskutabilní.
  • Renovace náplní je poslední možností. Provádí ji odborná firma. Naplní náplň tonerem a opraví či vymění opotřebené části. Kvalita bývá velmi dobrá, avšak velmi záleží na renovátorovi. Jsou tedy velké rozdíly. U renovovaných inkoustových náplní dochází k problémům se zasycháním, proto doporučujeme renovace pouze tonerových náplní. Cena je asi poloviční proti originálu.